Sprzymierzeni z naturą

Marzena Nawrocka

20170523 140701W dniach 22-24 maja uczniowie klas 1a, 1b, 2b i 2s uczestniczyli w biwaku w Lubaniu koło Kościerzyny. Gościła ich Akademia Przygoda. Tam, nad jeziorem, w malowniczej okolicy – wśród lasów i łąk, młodzież brała udział w szeregu zajęć, mających na celu podniesienie poziomu kooperacji i zaufania w grupie. Była to okazja do analizowania różnych problemów i stosowania ich w praktyce.

Szczególną atrakcję stanowiła baza noclegowa. Była nią stara owczarnia, a uczestnicy nocowali w starych, dębowych beczkach po winie. Również zajęcia w stylu survivalowym okazały się nie lada gratką. Podczas nocnych podchodów w pobliskim lesie gimnazjaliści pokonywali nieprzewidziane przeszkody, problemy i „niespodzianki”. Wśród dziennych zadań znajdowały się elementy wysokościowe, linowe oraz intelektualne. Można się było zmierzyć z własnymi lękami, na przykład podczas wspinaczki po siatce lub spaceru po rurze zawieszonej pomiędzy drzewami - 3 metry powyżej ziemi. Więzi, relacje i wzajemne zaufanie wzmocniły zabawy z drewnianymi literami V i A. Trzeba było stanąć na konstrukcji i zawierzyć osobom odpowiedzialnym za utrzymanie jej na linkach. Wielu wrażeń dostarczyło budowanie tratwy z niekonwencjonalnych materiałów, dostarczonych przez instruktorów i wypłynięcie nią na jezioro. Jednak największe emocje towarzyszyły chyba wszystkim podczas spotkania z końmi. Pasjonaci zajmujący się tymi zwierzętami na co dzień zaprezentowali wykład na temat „końskiej mowy ciała” i ustalania hierarchii psychicznych pomiędzy nimi a ludźmi. Z kolei zajęcia pielęgnacyjne przy koniach pozwoliły na bliski kontakt i głębokie wzruszenia. Ponadto uczniowie wyhasali się przy rytmach zumby, upiekli kiełbaski przy ognisku i poleniuchowali w wielkich hamakach zawieszonych wśród drzew. Wszyscy zgodnie przyznali, że Lubań to niezwykłe miejsce i zapowiedzieli opiekunom powrót za rok.

Bernadetta Kaczmarek